یادداشت‌های مدیریتی

چگونه مانند افراد موفق رفتار کنیم؟

موفقیتبا بررسی گذرا از زندگی افراد موفق می توان درک کرد که ،آگاهانه یا ناآگاهانه، این افراد دارای ویژگی های مشابهی هستند، در این جا به ۱۲ خصوصیت مشترک انسان‌های موفق اشاره می کنیم.

وقت کافی برای فکر کردن اختصاص دهید

اگر می‌خواهید بهتر کار کنید باید  وقت کافی برای فکر کردن درباره آن بگذارید. باید در هفته یک زمان مشخص برای فکر کردن داشته باشید. اکثر افراد موفق و مدیران خوب بخشی از زمان خود را به فکر کردن اختصاص می‌دهند. برای مثال آقای “دن کتی” هر دو هفته یک بار، یک زمان نیم روز را به فکر کردن اختصاص می‌دهد و هر ماه یک روز کامل را به این کار اختصاص می‌دهد. همچنین او هر سال هم دو یا سه روز را به طور کامل به فکر کردن اختصاص می‌دهد.

انرژیتان را در جای درست مصرف کنید

حتما از قانون هشتاد/بیست استفاده کنید. باید هشتاد درصد از انرژیتان را روی ۲۰ درصد کارهای مهمتر صرف کنید. فراموش نکنید که شما نمی‌توانید به همه چیز و همه کارهایتان برسید و مهم این است که در این بین انتخاب درستی داشته باشید.

مهم‌ترین کار‌ها و اهداف را در زندگیتان مشخص کنید و هشتاد درصد از وقت و انرژیتان را به آن اختصاص دهید. بعضی وقتها از خود بپرسید این کاری که دارم برای آن این همه وقت و انرژی می گذارم چه میزان برای من فایده خواهد داشت.

افراد باهوش خودشان را در مقابل تفکرات متفاوت قرار می‌دهند

این مهم است که خودتان را در مقابل تفکرات و عقاید مخالف خودتان قرار بدهید. سعی کنید با کسانی ارتباط داشته باشید که تفکرات و ایده‌های شما را به چالش می‌کشند و با آن‌ها مخالفت می‌کنند نه اینکه همه آنها را یک جا می پذیرند و تایید می نمایند. این موضوع سبب می‌شود که اشکال های کار خودتان را بهتر پیدا کنید و تفکر منطقی تری داشته باشید.

فرق ایده داشتن و عمل کردن: تفاوت از زمین تا آسمان

داشتن فکر خوب و ایده‌های فراوان شاید سخت نباشد. اما تمام آن‌ها زمانی ارزش دارند که به آن‌ها عمل نمایید. رویا‌پردازی به تنهایی ارزشی ندارد و کار شما وقتی ارزشمند است که به آنها عمل کنید. در طرف دیگر باید بدانید که هر ایده‌ای طول عمر خودش را دارد. اگر دیر بجنبید ممکن است تاریخ مصرف‌اش گذشته باشد.

ایده‌های خام نیاز به پخته شدن دارند

هیچ وقت دنبال ایده‌ای که ناگهانی به ذهنتان رسیده، نروید. کمی زمان بگذارید و روی آن فکر کنید. بسیاری از ایده‌های ناگهانی که در ابتدا طلایی به نظر می‌رسند، با ساعاتی تفکر به نظر خنده دار و غیر منطقی می‌آیند. هر ایده‌ای را باید تحت بررسی قرار بدهید و نکات مثبت و منفی‌اش را بررسی کنید. اگر در ‌‌نهایت نتیجه مثبت بود آن وقت می‌توانید دنبالش بروید.

افراد باهوش با افراد باهوش می‌چرخند

اگر می‌خواهید خوب فکر کنید سعی کنید در ارتباطات اجتماعیتان با افرادی زندگی کنید و سر و کار داشته باشید که آن‌ها هم خوب فکر می‌کنند و انسان‌های باهوش به شمار می‌آیند. کمک آن‌ها سبب می‌شود که شما هم ایده‌ها و تفکرات بهتری را پرورش بدهید.

این جمله معروف را شنیده‌اید که «هر انسانی را می‌توان از روی دوستش شناخت؟» واقعیت این است که اطرافیان روی فکر کردن شما تاثیر می‌گذارند بنابراین آن‌ها را با دقت انتخاب نمایید.

عقاید عمومی را قبول نداشته باشید

اگر عموم مردم چیزی را قبول داشته باشند دلیل نمی‌شود که شما هم آن را قبول کنید. در بسیاری از موارد اکثرا مردم موردی را بدون فکر کردن قبول می‌کنند چون افراد زیادی آن عقیده را قبول دارند. (که آن هم نتیجه فکر نکردن است) بسیاری از ایده‌های نو و محصولات با قبول نکردن تفکرات عامه به موفقیت رسیده‌اند. بنابراین در مورد هر ایده و عقیده‌ای خودتان فکر کنید و به تفکرات عامه توجه نداشته باشید.

برای اینکه متفاوت فکر کنید کارهای متفاوت انجام بدهید

روش‌های متفاوتی برای انجام کار‌هایتان امتحان کنید. با افراد جدیدی آشنا شوید و کتاب‌های مختلفی بخوانید. حتی کتاب‌هایی که ممکن است به نظرتان خسته کننده بیایند. نکته در اینجا است که خودتان را در برابر جریان ایده‌ها و تفکرات مختلف قرار بدهید تا یک بعدی فکر نکنید.

ایده‌های شما همیشه درست نیست

این تفکر را کنار بگذارید که همیشه درست فکر می‌کنید و کار درست را انجام می‌دهید. برای نظرات دیگران هم ارزش قائل شوید و سعی کنید از اشتباه‌هایتان درس عبرت بگیرید. همه ما در زندگی مرتکب اشتباه‌های زیادی می‌شویم. پس از پذیرفتن آنها نترسید.

موفقیت

برای هر روزتان برنامه ریزی داشته باشید

افراد زیادی برای هر روزشان برنامه ریزی می‌کنند. اما افراد باهوش برای روز، هفته، ماه و آینده طولانی مدتشان برنامه مشخص دارند. کسی که دارای هدف و برنامه است هیچ کاری را بدون دلیل انجام نمی‌دهد. آن‌ها حتی در مهمانی و تفریح هم به دنبال یادگیری و نزدیک شدن به هدف‌هایشان هستند.

«انجام می‌دهم» و «می‌توانم» افعال مورد استفاده شما هستند

افراد خلاق خودشان را صرف ایده‌ها می‌کنند آن‌ها از سختی کار نمی ترسند حتی از مواجهه با آن لذت می‌برند. از شکست هراسی ندارند و سعی می‌کنند با دیگر افراد خلاق ارتباط داشته باشند. می‌توان روی حرف آن‌ها حساب کرد و منفی فکر نمی‌کنند. از نظر آن‌ها مشکلات به راحتی قابل حل شدن است. هنری فورد جمله مشهوری دارد که می‌گوید: «انجام دادن هیچ کاری واقعا سخت نیست. اگر آن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنی»

افراد خوشبین واقع گرا نیستند

اگر ذاتا انسان خوشبینی هستید باید مراقب تصوراتتان باشید. اگر فکر کنید که همه چیز به خوبی و درستی پیش می‌رود کاملا در اشتباهید و وقتی متوجه می‌شوید که اتفاقهای جبران ناپذیری افتاده است.

داشتن یک دیدگاه واقع گرا سبب می‌شود که هر چه سریع‌تر مشکلات را پیدا کنید و برای رفع آن‌ها بکوشید. برای اینکه انسان واقع گرایی باشید باید:

1- واقعیت‌ها را قبول کنید

۲- به سختی تلاش کنید.

۳- به مزایا و معایب هر چیزی فکر کنید.

۴- به بد‌ترین حالت ممکن در هر کاری فکر کنید و برایش برنامه ریزی کنید.

5- بر اساس منابع موجود و واقعیت‌ها فکر کنید و برنامه ریزی کنید.

منبع : ویوان نیوز

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا