یادداشت‌های مدیریتی

جفری گرین، میلیاردی سرشناس

جفری گیرین یکی از مطرح‌ترین سرمایه گذاران بخش املاک و مستغلات به شمار می‌رود. او در خانواده‌ای از طبقه کارگر جامعه آمریکا به دنیا آمد و از‌‌ همان دوران کودکی به ارزش واقعی پول پی برده و راه و رسم پس انداز کردن را به سرعت آموخت.

وی در نوجوانی به نواختن ترومپت در گروه موسیقی می‌پرداخت و با گذراندن کلاس‌های فوق العاده زود‌تر از دیگر دانش آموزان هم دوره خود از دبیرستان فارغ التحصیل شد. سپس برای آنکه بتواند مخارج تحصیل خود در دانشگاه را فراهم آورد در یک شرکت بازاریابی به عنوان بازاریاب تلفنی کالا شروع به کار کرد.

اما به واسطه استعداد و قدرت یادگیری بالای خود به سرعت پله‌های ترقی را طی کرده و توانست پستی مدیریتی را در آن شرکت به دست آورد. وی هم چنین در فصل تابستان برای نظارت بر مراکز بازاریابی شرکت به شهرهای مختلف آمریکا سفر می‌کرد.

همانطور که گفته شد گیرین در کنار فعالیت‌های کاری، توجه خاصی نسبت به تحصیلات آکادمیک از خود نشان می‌داد و پس از ورود به دانشگاه جان هاپکینز موفق شد تا مدرک لیسانس خود را در دو رشته اقتصاد و جامعه‌شناسی و تنها طی سه سال تحصیل کسب نماید.

پس از آن تمام توجه خود را بر فعالیت‌های تجاری و شغلی خود متمرکز کرد و توانست مبلغ ۱۰۰ هزار دلار را پس انداز نماید. این امر سبب می‌شد تا گیرین از پشتوانه مالی مناسب برای تحقق آرزوی بزرگ خود که ورود به دانشگاه هاروارد بود، برخوردار شود.

رمز موفقیت

در زمان تحصیل در رشته‌ام بی‌اِی در دانشکده بازرگانی هاروارد، گیرین با استفاده از باقیمانده پس انداز خود اقدام به خرید سه واحد مسکونی کرد و آن‌ها را اجاره داد. این مسئله موجب شد تا به راحتی هزینه تحصیل و زندگی خود را تامین نموده و سرمایه گذاری‌های بیشتری را در بخش مسکن انجام دهد.

با ادامه این روند گیرین در زمان فارغ التحصیلی از هاروارد در سال ۱۹۷۹ مالک ۱۸ واحد مسکونی شده بود و هزینه ۴۵۰۰ دلاری تحصیل در این دانشگاه رقم بالایی برای او به حساب نمی‌آمد.

چند سال بعد و با فروش این واحدهای مسکونی، وی به سرمایه‌ای بالغ بر یک میلیون دلار دست پیدا کرد. به اعتقاد او کسب سرمایه در بازار املاک و مستغلات به ۱۰ درصد هوش و ۹۰ درصد باقیمانده به شرایط حاکم بر این بازار بستگی دارد.

پس از کسب این سرمایه هنگفت، گیرین احساس کرد که فرصت‌های سرمایه گذاری مناسبی در مناطق ساحلی آمریکا وجود دارد، بنابراین در سال ۱۹۸۰ به لس آنجلس نقل مکان کرده و به ادامه فعالیت‌های خود در این منطقه پرداخت.

در سال ۱۹۹۱ سرمایه خالص گیرین از ارزشی بالغ بر ۳۵ میلیون دلار برخوردار شده بود. این در حالی بود که همه چیز برای او تا زمان بروز بحران اقتصادی و تشکیل حباب قیمت مسکن خوب پیش می‌رفت. اما بعد از این مسئله و ایجاد رکود در بازار مستغلات، گیرین با بدهی‌های سنگینی مواجه شد.

اما این امر هرگز باعث ناامیدی وی نشد و توانست با پشتکار و تلاش فراوان فعالیت‌های تجاری خود را تا زمان بهبود نسبی شرایط اقتصادی ادامه دهد. گیرین مجبور بود تا همه چیز را از نو شروع نماید. به همین دلیل یکی از آپارتمان‌های خود را به قیمت ۲ میلیون دلار به فروش رساند و به سرمایه گذاری مجدد در بازار مسکن پرداخت.

پشتکار و ممارست بی‌نظیر او در کار سبب شد تا در سال ۲۰۰۶ مالکیت ۷ هزار واحد مسکونی اجاره‌ای را در اختیار داشته باشد و ارزش سرمایه خالص وی به رقمی بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار برسد. دیگر شرایط سخت گذشته به اتمام رسیده و گیرین در حال وارد شدن به لیست میلیاردرهای جهان بود.

فعالیت‌های اخیر

آرزو و اشتیاق همیشگی گیرین این بوده است که جهان را به مکانی بهتر برای زندگی مردم تبدبل نماید. او حتی برای تحقق این آرزو تصمیم گرفت تا وارد دنیای سیاست شود و در سال ۲۰۱۰ از سوی حزب دموکرات آمریکا نامزد شرکت در انتخابات کنگره شد، اما در این عرصه به مانند دنیای تجارت از موفقیت چندانی برخوردار نبود و نتوانست به کنگره راه یابد.

پس از آن گیرین با سرمایه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیون دلار و همکاری برخی از دوستانش یک سازمان خیریه تاسیس کرد. وی هم چنین مبلغ ۲۵ هزار دلار به گروه موسیقی پرلمن و ۱۵ هزار دلار را به موسسه خیریه‌ای که توسط دوست وی دنی ریچ تاسیس شده است، اهدا کرد.

آموزه‌هایی از گیرین

جفری گیرین در طول زندگی خود با فراز و نشیب‌های بسیاری مواجه بوده است، اما همواره با موفقیت تمام موانع موجود در سر راه خود را پشت سر گذاشته است. از عوامل موفقیت وی می‌توان به پشتکار فراوان و عدم هراس از شکست در مسیر سرمایه گذاری اشاره کرد.

گیرین همواره از شکست‌های خود کسب تجربه کرده و از آن‌ها به عنوان پلی به سوی موفقیت در آینده استفاده کرده است، و شاید مهم‌ترین نکته درباره زندگی و شخصیت وی همین باشد که هیچ‌گاه امید خود را به آینده از دست نداده است. به اعتقاد او پشتکار فراوان و کار صادقانه عواملی هستند که می‌توانند نتایج دلخواه را در فعالیت‌های تجاری برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشند.

در ظاهر شاید فعالیت و سرمایه گذاری در حوزه مسکن آسان و سرگرم کننده به نظر برسد اما برای کسب موفقیت در این مسیر باید از پایین‌ترین سطوح کار خود را آغاز کرد و به تدریج برنامه ریزی‌های لازم برای کسب درآمد بیشتر در این بخش را انجام داد. نکته دیگری که گرین همواره بر آن تاکید دارد این است که «به اوج رسیدن آسان است اما همیشه در اوج ماندن بسیار دشوارخواهد بود.»

منبع: پول نیوز

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا