شرکت‌ها

سرمایه گذاری در طلا از طریق بورس

سرمایه‌گذاری در طلا از گذشته تاکنون یکی از رایج‌ترین روش‌‌های سرمایه‌گذاری است که مورد توجه افراد مختلف جامعه قرار گرفته است.

برای سرمایه‌گذاری در طلا می‌توان به دو روش فیزیکی و غیر فیزیکی اقدام کرد؛ بدین ترتیب هر فرد با توجه به شرایط و میزان دارایی خود می‌تواند روش‌ سرمایه‌گذاری مورد نظر خود در طلا را انتخاب کند.

در روش فیزیکی، صورت‌های مختلف طلا مانند طلای زینتی، طلای آب شده، طلای دست دوم و … به صورت حضوری و با مراجعه به مراکز معتبر فروش طلا در سطح شهر خریداری می‌شود.

در روش غیر فیزیکی نیز، سرمایه‌گذاری در طلا از طریق خرید گواهی سپرده سکه و شمش طلا، خرید واحدهای صندوق‌ طلا (Gold Funds)، قرارداد آتی صندوق طلا و قرارداد اختیار معامله سکه طلا صورت می‌گیرد. انتخاب بین این روش‌ها به اهداف، میزان ریسک پذیری، افق زمانی مد نظر و میزان سرمایه‌ هر فرد بستگی دارد.

از آنجا که روش فیزیکی با معایبی از جمله ریسک سرقت، نرخ بالای اجرت و کارمزد و ریسک عدم اصالت طلا رو به رو است، امروزه خرید طلا در بورس با استقبال مواجه شده است.

مزایای روش غیر فیزیکی خرید طلا

از مزیت‌های سرمایه‌گذاری به روش غیر فیزیکی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم نیاز به نگهداری فیزیکی و در نتیجه جلوگیری از سرقت و گم شدن طلا
  • کارمزد پایین‌تر از روش‌های فیزیکی خرید طلا
  • نقدشوندگی بالا (زیرا امکان فروش دارایی در بازار بورس و بورس کالا فراهم است)
  • قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌ی کم به ویژه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا
  • مدیریت حرفه ای سرمایه توسط مدیران خبره در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

صندوق‌های طلا یکی از محبوب‌ترین ابزارهای سرمایه‌گذاری غیر فیزیکی در طلا هستند که امکان سرمایه‌گذاری در طلا را بدون خرید فیزیکی آن برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کنند. صندوق‌های طلا از نوع صندوق‌های قابل معامله (ETF) هستند و حداقل ۷۰ درصد سبد دارایی خود را به گواهی سپرده سکه طلا، حداکثر ۲۰ درصد به اوراق مبتنی بر طلا و مابقی را به اوراق با درآمد ثابت اختصاص می‌دهند.

با حداقل مبلغ ۱۰۰ هزار تومان نیز می‌توان واحدهای صندوق طلا را خریداری کرد و همین ویژگی باعث شده تا افراد با سرمایه‌ی اندک نیز بتوانند از مزایای سرمایه‌گذاری در طلا بهره‌مند شوند. این صندوق‌ها معاف از مالیات هستند و کارمزد خرید و فروش آن‌ها در مجموع حدود ۰.۲۵ درصد است.

گواهی سپرده سکه طلا

گواهی سپرده سکه طلا، اوراقی است که خریدار آن می‌تواند بعد از خرید، سکه خود را از انبار بورس کالا دریافت کند یا این اوراق را نگه‌داری کرده و در زمان دلخواه، آن را به فروش رساند.

هر نماد گواهی سپرده کالایی سکه طلا یک تاریخ سررسید دارد. در صورتی‌ که سررسید نماد سکه به اتمام برسد و دارنده این اوراق، گواهی سپرده خود را نفروخته باشد، می‌بایست سکه‌های خود را تحویل بگیرد یا در صورت امکان، آن را به نمادی با سررسید جدید انتقال دهد.

گواهی سپرده شمش طلا

گواهی سپرده شمش طلا نیز مانند گواهی سپرده سکه است؛ با این تفاوت که با در اختیار داشتن تعداد معینی از گواهی شمش طلا می‌توانید به جای سکه طلا، یک شمش طلای حدودا یک کیلوگرمی را به صورت فیزیکی از انبار بورس کالای ایران دریافت کنید. لازمه خرید این گواهی داشتن کد بورس کالا است.

قرارداد اختیار معامله طلا

در قراردادهای اختیار معامله طلا، فروشنده متعهد می‌شود که دارایی پایه (سکه، شمش و صندوق‌های مبتنی بر طلا) را با قیمتی مشخص و در زمان سررسید معین، با طرف خریدار قرارداد معامله کند. خریدار قرارداد نیز با پرداخت مبلغی، این حق را برای خود می‌خرد که در زمان سررسید، قرارداد را اعمال کند یا از اعمال آن صرف نظر کند. برای معامله این قراردادها نیز، نیاز به دریافت کد بورس کالا دارید.

خرید قرارداد آتی طلا

در این قراردادها، دو طرف قرارداد متعهد می‌شوند که دارایی پایه را در زمان سررسید با یکدیگر معامله کنند و برخلاف قراردادهای اختیار که طرف خریدار، ملزم به اعمال قرارداد نیست و تنها حق اعمال آن را دارد، در قراردادهای آتی، خریدار و فروشنده هر دو متعهد به معامله دارایی پایه در زمان سررسید هستند. این قرارداد نیز نیاز به کد بورس کالا دارد.

صندوق عیار کارگزاری مفید

یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا، صندوق عیار است که از تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده است. ترکیب دارایی‌های صندوق عیار، باعث شده که بازدهی آن تحت تاثیر بازدهی سکه و شمش طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا قرار گیرد. با جستجوی نماد «عیار» در سامانه‌های معاملاتی می‌توانید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق عیار را خریداری کنید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا