شرکت‌ها

سرمایه گذاری چه تفاوتی با پس انداز دارد؟

یکی از مسائل بسیار مهم در دنیای امروز، برنامه‌ریزی و مدیریت مالی شخصی است؛ زیرا همه ما در تلاش هستیم از طریق روش‌های مختلف آینده مالی بهتری برای خودمان فراهم کنیم. با توجه به تغییرات مداوم شرایط بازارهای مالی در طول زمان، درک مفاهیم مالی مانند سرمایه‌گذاری و پس‌انداز و توانایی استفاده از آن‌ها در زمان مناسب از مسائل اساسی برای تعیین یک استراتژی مالی موفق است.

پس انداز چیست؟

پس‌انداز به معنای نگهداری و انباشت سرمایه برای استفاده در آینده است. در واقع، پس‌انداز به معنای ذخیره کردن بخشی از درآمد فعلی برای استفاده یا سرمایه‌گذاری در آینده است. پس‌اندازها می‌توانند به صورت نقدینگی در حساب‌های بانکی یا به صورت وجه نقد نگهداری شوند.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری به فعالیتی اطلاق می‌شود که در آن سرمایه (پول یا دارایی) در یک بازه زمانی به منظور به دست آوردن بازدهی در یک پروژه، شرکت، صنعت یا دارایی دیگر به کار گرفته می‌شود.

در انتخاب سرمایه‌گذاری، لازم است به عوامل مختلفی نظیر هدف سرمایه‌گذاری، زمان‌بندی، توانایی مالی، میزان ریسک‌پذیری و … توجه کرد. برای دستیابی به نتایج مثبت در سرمایه گذاری در بازار بورس، شناخت بهتر از عملکرد و روند بازار سرمایه ضروری است.

سرمایه گذاری در بازار سرمایه به دو روش سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌گیرد.

سرمایه گذاری مستقیم

سرمایه‌گذاری به روش مستقیم به معنای خرید و فروش مستقیم سهام یک شرکت است. سرمایه‌گذاری مستقیم نیازمند صرف زمان، دانش و تحلیل دقیق از وضعیت شرکت‌ها و بازار سرمایه است تا سرمایه‌گذاران بتوانند تصمیم‌گیری‌های صحیح در خصوص سرمایه‌گذاری خود داشته باشند.

عدم توانایی در تحلیل درست اطلاعات مالی در سرمایه‌گذاری مستقیم می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری‌های نادرست، عدم توانایی در تحلیل ریسک، انتخاب سرمایه‌گذاری‌های نامناسب و عدم توانایی در ارزیابی عملکرد سرم۷ایه‌گذاری شود.

در برخی مواقع، بسیاری از افراد به جای استفاده از روش‌های مختلف تحلیل مانند تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال، همسو با جریان موجود در بازار حرکت می‌کنند، که منجر به رفتار توده‌وار یا اصطلاحا رفتار گله‌ای می‌شود.

رفتار گله ای در بورس، به وقوع پیوستن یک حرکت جمعی و همزمان در خرید یا فروش سهام توسط سرمایه‌گذاران اشاره دارد. در این حالت، سرمایه‌گذاران بر اساس تصمیمات گروهی و نه بر اساس تحلیل‌ها و اطلاعات فردی عمل می‌کنند.

رفتار گله‌ای معمولاً تحت تاثیر هیجانات موجود در بازار و ورود سرمایه‌گذاران جدید، انتشار خبرهای مهم، اعلام نتایج مالی شرکت‌ها یا تغییرات قوانین و مقررات مربوط به بازار سرمایه اتفاق می‌افتد.

مهم است که سرمایه گذاران هوشیاری لازم را در تحلیل‌های خود برای سرمایه گذاری داشته باشند، تا بتوانند در برابر رفتار گله‌ای مقابله و تصمیم های بهتری اتخاذ کنند.

سرمایه گذاری غیر مستقیم

صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی، دو روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هستند.

با سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه‌ گذاری، نیازی به مدیریت و تحلیل حرفه‌ای سبد دارایی وجود نخواهد داشت. تیم مدیریتی صندوق با تجربه و تخصص خود، سرمایه شما را به صورت حرفه‌ای مدیریت می‌کند. این روش می‌تواند برای افرادی که وقت و تجربه کافی برای مدیریت سرمایه خود را ندا‌رند، مفید باشد.

افراد می‌توانند بر اساس اهداف سرمایه گذاری خود، یک یا تعدادی از صندوق‌ها را انتخاب کرده و با ایجاد یک سبد متنوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ریسک احتمالی را کاهش داده و به بازدهی مطلوب خود دست‌یابند.

حتی افرادی که ریسک پذیری پایینی دارند نیز می‌توانند در صندوق های با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند. صندوق های درآمد ثابت کارگزاری مفید شامل صندوق حامی و آوند است.

صندوق آوند

صندوق سرمایه گذاری ثابت آوند مفید (با نماد آوند) یک صندوق درآمد ثابت نوع دوم از نوع ETF است.

صندوق های با درآمد ثابت نوع دوم باید حداقل ۹۰٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداکثر ۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ را به واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص دهند.

صندوق آوند، پرداخت سود دوره ای ندارد؛ سود صندوق آوند در قیمت هر واحد آن لحاظ می گردد و مرکب می‌شود، یعنی سودهای دریافت شده در یک روز، به سرمایه اولیه اضافه می‌شوند و در روزهای بعدی، سود براساس سرمایه کل (شامل سرمایه اولیه و سودهای قبلی) محاسبه می‌شود.

صندوق حامی

به مبلغ نقدی که در قدرت خرید سامانه معاملاتی شما در کارگزاری مفید قرار دارد، سود حامی تعلق می‌گیرد. سود سرمایه‌گذاری در صندوق حامی به صورت روزشمار در انتهای هر ماه محاسبه شده و در اولین روز کاری ماه بعد به قدرت خرید شما در سامانه معاملاتی اضافه می‌شود. با توجه به شرایط بازار میزان درصد سود حامی، ماهانه متفاوت است.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا